Książki dla dzieci

Psia przygoda

Psie przygody

Książki czy filmy, w których głównym tematem jest pies, istniały już od dawien dawna. Człowiek od zawsze fascynował się tymi czworonogami, którzy towarzyszyli mu na ścieżce życia. Dzieł artystycznych tego rodzaju można by wymienić wiele. Wśród najsłynniejszych z nich są:

– „Biały Kieł” Jacka Londona

– „Lassie, wróć” Erica Knighta

– amerykański film fabularny o tytule „Beethoven”

Tym, co jednak łączy te twory jest to, że pies jest tu jedynie zwierzęciem. Postrzegany jest właśnie jako bezwolna istota, która owszem, jest przyjacielem człowieka, ale nie ma własnych myśli, własnej osobowości czy też własnych motywacji, które kierują jego losem. Poczytny amerykański prozaik, W. Bruce Cameron stworzył coś zgoła innego. Jego najsłynniejsze dzieło, „Był sobie pies” w centrum historii stawia właśnie czworonożną istotę o imieniu Bailey. Owy labrador jest narratorem jak i główną postacią powieści. Jego życie jest jednak nietypowe, bowiem gdy kończy swój żywot nie znika ani nie zatrzymuje się, a odradza się dalej pod różnymi psimi postaciami o wielu innych rasach. Cały czas przyświeca mu jednak jeden, główny i niezmienny cel. Chce wrócić do swojego pana.

Siła wielkiej przyjaźni

To właśnie jest największą zaletą dzieła Camerona. Nie tylko wartka akcja oraz niesamowite zwroty akcji dopełniają całość tej pozycji literackiej. Mimo zachwycających opisów i wielu wzruszających momentów, najistotniejsze jest to co autor chciał przekazać między słowami. A jest to wiele lekcji na temat ludzkiej natury. Bowiem mimo iż główny bohater chodzi na czterech łapach, to jego psychika oraz zachowanie w znaczący sposób przypomina emocje i uczucia, które targać mogą ludźmi. To studium niezwykle uniwersalne, które przekazuje pozornie znane mądrości, jednak często przez nas zapominane. Labrador Bailey, bohater „Był sobie pies” pokazuje nam jak bardzo ważne są postawy takie jak: przyjaźń, przywiązanie, zrozumienie. To jego desperackie próby powrotu do domu mogą wywołać nowe odczucia w czytelnikach i rozbudzić dawno zapomniane wrażenia.

Książka idealna dla każdego

Pozycja „Był sobie pies” nie ma określonej grupy odbiorców. Idealnie nada się na prezent dla dziecka, ale również nawet najbardziej wymagający dorosły czytelnik będzie w stanie docenić przygody, które ma Bailey. Doskonałe wydanie graficzne, jak i sława tytułu, sprawiają także, że można podarować tę historię w formie prezentu urodzinowego bądź świątecznego. Każda z tych okazji będzie dobrą na to, by zapoznać się z literaturą tych lotów. W. Bruce Cameron stworzył dzieło, które przemówi do niemal każdego i odpowiednie będzie na każdy etap w życiu odbiorcy

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *